Articles Tagged with geocentras.lt

geodeziniai matavimai

Geodeziniai matavimai – kai reikia pasidalinti palikimą

geodeziniai matavimaiGeodezininkai kartais dalyvauja neplanuotose šeimų dramose. Nors jų darbas yra tik paprasti geodeziniai matavimai, tenka išklausyti ir jų užsakovų bėdų.

Viena populiariausių tokių bėdų – palikimo dalybos. Situacija paprasta ir žinoma visiems – pasimirė senelis ir paliko žemės vaikaičiams, kurie dabar gyvena mieste ir nieko apie tą žemę nežino. Ką gi jie daro? Pirmiausiai samdo geodezininkus, pavyzdžiui, iš geocentras.lt ir prašo jų padaryti paliktos žemės geodezinius matavimus.

Išmatuojama visa žemė, sudaromi planai, apskaičiuojamas tikslus plotas, pažymimos tikslios GPS koordinatės ir viskas susegama į sklypo kadastrinę bylą. Viskas atliekama aukščiausiu lygiu, naudojantis naujausiomis tiksliomis technologijomis. Kompiuterinėmis programomis braižomas sklypo plotas ir jo kontūrai, pažymima, kas yra kaimynystėje. Tai nėra pusvalandžio darbas. Vieno sklypo geodeziniai matavimai reikalauja mažiausiai 3-4 žmonių įsikišimo ir darbo.

Maža to, sklypo brėžinyje yra pažymimi ir pastatai, žemės ūkio naudmenų kontūrai, pavyzdžiui, iš brėžinio aišku, kur yra dirbama, o kur miško paskirties žemė. Geodezininkai nustato žemės sklypo kontūrus ir atstumus tarp jų. Kam to reikia? Viskas gana paprasta. Žemė visada turi tam tikrus kaimynus. Kaimynai ne visada tiksliai pasižymi savo žemės ribas (nors ir reikalaujama įkasti riboženklius) motyvuodami tuo, kad tai trukdys traktoriaus darbui. Tokiu atveju, atsiriekti pora metrų nuo kaimyno sklypo yra juokų darbas. Pora metrų nuo 500 metrų ilgio sklypo yra nei daug, nei mažai – 10 arų. Tokios „vagystės“ nėra dažnai tyčinės, tačiau po geodezinių matavimų ne kartą kaimynai apsižodžiauja… Ir ne be reikalo, nes visada galima ne tik kaltinti vagyste, bet ir pamojuoti oficialiais dokumentais. Geodezininkų klaidų pasitaiko itin retai, nes naudojamos itin tikslios technologijos, matuojančios milimetrų tikslumu.

Geodezininkai matuoja ne tik sklypus, bet ir mišką. Vėl gi, populiariausia priežastis – palikimo dalybos, kai paliekamas gabalėlis miško ir jį reikia pasidalinti. Dažniausiai vaikaičiai ar vaikai samdo geodezininkus  du kartus. Pirmasis kartais – pačiam žemės sklypui nustatyti, o antrasis – pasidalinto žemės sklypo kontūrams nubrėžti.

Visa tai reikalinga norint vykdyti legalią žemės ūkio veiklą (žemės ūkio paskirties žemės deklaravimas yra būtinas, norint gauti ES išmokas ir paramą), nuomoti arba parduoti žemę, apskaičiuoti ir deklaruoti turtą (tai reikalinga visiems valdininkams). Išmatuota žemė įtraukiama į Registrų centro duomenų bazę, tad kas metai tenka susimokėti ir žemės mokesčius. Taigi, tai labai svarbi paslauga visiems žemės savininkams be išimties.