bulvės su lupenomis

Bulvių valgymas su lupena – ar nepakenksime sau?

bulvės su lupenomisPastaruoju metu tapo labai populiaru įvairiausius patiekalus patiekti su bulvėmis, kurios vis dar yra su lupenomis. Dauguma įsitikinę, kad tai labai skanus ir labai naudinga ūsų sveikatai. Manoma, kad po lupena yra susikaupę visi vitaminai bei mikroelementai. Bet ar mūsų įsitikinimas nėra klaidingas?

Juk dar visai neseniai buvo sakoma, kad neskustos bulvės tai yra prasčiokų ar blogiau gyvenančių virtuvės patiekalas. Mat šitaip yra ganėtinai neblogai sutaupoma, juk lupena nenukeliauja į šiukšlinę, o taip pat ir skutant, nėra nupjaunama dalis bulvės. Bet dabar atėjo laikas, kai neskustos apkeptos bulvės  yra patiekamos kaip nuostabus garnyras net pačios aukščiausios klasės restoranuose. Prie šių bulvių ypatingai dera troškinti rauginti kopūstai.

Bet gal mėgautis neverta?

Štai Vokietijos mokslininkai Udo Pollmeris bei Monika Niehaus, mano, kad tokios bulvės nėra pačios naudingiausios mūsų organizmui. Taip paruoštos bulvės turi visai kitokį skonį nei skustos. Monika, kuri dirba biologe bei neirofiziologijos mokslų daktare tikina, kad bulvių luopelė yra sudaryta iš kamštinės medžiagos. Ir čia pat pateikia paprastą palyginimą, ar gerdami vyną Jūs taip pat pagraužiate jo kamščio? Šie mokslininkai teigia, kad kalbos apie vitaminų šaltinį iš bulvės „odelės“ yra visiškai neteisingos ir prasilenkiančios su tiesa. Taip pat jų nėra ir viršutiniame bulvės sluoksnyje – minkštime, kuris eina iškart po luobelės.

Visgi.. pakenksime sau?

Vokietijos mokslininkai atlikę tyrimus, gali mus nuliūdinti. Bulvės luobelėje, ne tik, kad nėra vitaminų, tačiau juose yra ir nuodingų medžiagų – glikoalkaloidų solanino bei čokanino. Mūsų taip mėgstamos bulvės yra priskiriamos kiauliauoginių šeimai, o tai reiškia, kad šios bulvės auga taip, kad į savo paviršių išskiria labai stipriai veikiančius antikūnus, taip apsisaugodamos, kad augalo virkščių ir gumbų nesuėstų maisto beieškantys gyvūnai.
Užvalgę tokių bulvių galime apsinuodyti, o simptomai gali būti visokie, tai pykinimas ar vėmimas, taip pat galvos svaigimas, traukuliai, karščiavimas bei dusulys. Labai išimtinais atvejais kelios bulvės su lupena gali būti tiek nuodingos, kad žmogui net gali sukelti mirtiną pavojų. Ypatingai tokių bulvių turėtų besilaukiančios moterys.

Galiausiai, mokslininkai pataria, kad jeigu norite mėgautis tokiomis bulvėmis su lupena, darykite tai atsakingai. Kol bulvės yra šviežios, dar pirmosiomis dienomis, jas galima valgyti su luobele. Po kelių savaičių galima jas virti su luobele, tačiau prieš valgant jau reiktų ją nulupti ir jos atsikratyti. O einant laikui taip bulvių jau net ir virti negalima.

Taip pat labai svarbus yra ir laikimo sąlygos. Bulvių didžiausias priešas yra saulė. Jeigu mūsų taip mėgstamos bulvės pastovi saulėje, su luobele jų valgyti jau negalima. Jeigu jas laikysime šaltai ir saulės nepasiekiamoje vietoje, nuodingų medžiagų susikaups daug mažiau. Taigi, maistu mėgaukitės atsakingai ir saugokite savo sveikatą.

No Comments

Post a Comment