Darbdavys privalo užtikrinti savo darbuotojų saugą ir gerovę darbo metu, todėl techninė darbo sauga yra viena svarbiausių tikslingai vykdomos saugos politikos dalių, kurios tikslas – numatyti ir apibrėžti teisines ir organizacines saugos priemones įrenginių projektavimo, jų gamybos, naudojimo ir priežiūros etapuose, t. y. visi darbo aplinkoje naudojami įrenginiai negali kelti pavojaus nei žmogaus sveikatai, nei aplinkai.
Potencialiai pavojingiems įrenginiams priskiriamos įvairios darbo priemonės, kurių naudojimas kelia pavojų darbuotojų ir kitų žmonių gyvybei, sveikatai, saugai ir turtui. Potencialiai pavojingiems įrenginiams priskiriami liftai, eskalatoriai, pavojingų medžiagų talpyklos, kėlimo įrenginiai, pramoginiai įrenginiai, slėginė įranga, dujas naudojantys įrenginiai ir kita daugelyje pramonės sričių naudojama technika. Potencialiai pavojingiems įrenginiams priskiriami ir minėtosios technikos valdymo prietaisai.
Darbdavys turi imtis visų būtinų priemonių, kurios užtikrins, kad visa darbo įranga bus pritaikyta nurodytam darbui atlikti, o visos mašinos ir techniniai aparatai nekenks darbuotojų sveikatai, jų gerovei ir saugai. Itin dažnai darbo sauga priklauso nuo konkrečių įrenginių surinkimo sąlygų, todėl atsakingi asmenys privalo atlikti minėtosios įrangos patikrą. Tikrinimo darbai turi būti atiekami iškart po įrenginio sumontavimo ir prieš paleidžiant sumontuotą aparatą pirmą kartą. Be to, įrenginių patikra turi būti atlikta įrenginį sumontavus naujoje vietoje. Visi techniniai įrenginiai turi būti reguliariai tikrinami ir testuojami, siekiant užtikrinti tinkamas jų eksploatacijos sąlygas.
Potencialiai pavojingi įrenginiai, keliantys realų pavojų darbuotojų saugai ir sveikatai, reikalauja ypatingos priežiūros ir su šiais įrenginiais dirbančių asmenų atsakomybės. Šiuo metu galiojantys potencialiai pavojingų techninių įrenginių priežiūros įstatymo reikalavimai atitinka oficialią ES valstybių praktiką. Tai reiškia, kad privalomasis techninių aparatų būklės tikrinimas gali būti suvokiamas kaip specializuota paslauga, kurią gali teikti ne tik apmokytos valstybinės institucijos, bet ir kompetentingos priežiūros įmonės. Bet kuriuo atveju galimai pavojingų techninių įrenginių turėtojas (t. y. šių įrenginių savininkas) privalo rūpintis darbo sauga ir užtikrinti saugų technikos naudojimą. Esant reikalui – padengti bet kokią žalą, kurią gali sukelti nesaugus minėtųjų įrenginių naudojimas. Jei nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą vykdo ne minėtosios technikos savininkas, šiai priežiūrai reikalinga oficialiai patvirtina sutartis su juridiniu asmeniu, kuris turi licenciją, leidžiančią vykdyti nuolatinę galimai pavojingų įrenginių priežiūrą, arba turi oficialų atestatą, kuriuo patvirtinama teisė dirbti su energetikos įrenginiais (šis asmuo turi būti draustas civilinės atsakomybės draudimu).
No Comments