Articles Tagged with kompostavimas

kompostas

Sliekai ir kompostas: gamybos paslaptys

kompostasKompostavimas – tai vienas efektyviausių būdų organinių trąšų gamybai, reikalaujantis sąlyginai mažai pastangų. Subrandintas kompostas yra naudinga trąša lauko augalams ir kambario gėlėms. Be to, kompostuodami rūpinatės aplinka, kadangi kelis kartus sumažinate žaliųjų atliekų kiekį. Tuo pačiu taupomos išlaidos, skirtos šiukšlių maišams ir šiukšlių išvežimui.

Vienas svarbiausių klausimų, kylančių pradedantiesiems, tai – ką galima kompostuoti ir ko geriau vengti? Specialistai tvirtina, kad kompostuoti galima beveik viską, tačiau nereikėtų pamiršti, kad medžiagos pūva skirtingu laiku. Kitaip sakant, jei norite greito ir efektyvaus rezultato, geriausias sprendimas – atsisakyti maisto likučių ir kompostuoti sodo atliekas, pvz., nupjautą žolę ar medžių lapus, vaisių ir daržovių atliekas ar piktžoles. Tinkamai įgyvendinti kompostavimo darbai padeda sumažinti daugiau nei 40 proc. atliekų.

Nors paprastai kompostas gaminamas sumetant atliekas į vieną krūvą, negalvojant apie papildomas priemones trąšų gamybai, specialistai tvirtina, kad jei kompostą patikėtume sliekams, pavyktų pagaminti didesnės vertės produktą – sliekų mėšlą arba biohumusą – nepamainomą medžiagą dirvos atgaivinimui, turinčią daug naudingųjų mikroelementų. Jei nusprendėte gaminti biohumusą, jums bus reikalingi dirbtinai išveisti itin ėdrūs Kalifornijos sliekai, kurie užtikrina kelis kartus efektyvesnį organinių atliekų perdirbimą nei tradiciniai lietuviški sliekai. Kalifornijos sliekai, virškindami atliekas, paverčia jas išskirtinai naudingomis medžiagomis ir fiziologiškai aktyviomis skaidulomis. Galutiniame produkte – biohumuse – yra itin daug mikroelementų ir makroelementų, dirvai reikalingų vitaminų, fermentų, 18 aminorūgščių bei naudingos mikrofloros.

Biohumusas padeda užauginti sveikus ir stiprius augalus, pagerina dirvožemio struktūrą, padidina derlių ir padeda išspręsti daugelį sodo ir daržo problemų. Minėtoji medžiaga gali būti naudojama vaisių, daržovių ir uogų derliui didinti, dekoratyviniams augalams tręšti ir kambarinėms gėlėms pražydinti. Reguliariai naudojamas biohumusas padeda sumažinti (ar net visai panaikinti) dirvos erozijos problemas. Be to, priešingai nei daugelis populiariųjų sintetinių trąšų, biohumusas praktiškai neturi jokio šalutinio poveikio ir nenudegina augalų.

Jei nusprendėte kompostuoti, šio darbo neatidėliokite – nepamirškite, kad kompostas brandinamas daugybę mėnesių, kartais trąšų ruošimas gali pareikalauti daugiau nei vienerių metų, todėl kuo anksčiau pradėsite pirmuosius kompostavimo darbus, tuo greitesniu rezultatu galėsite džiaugtis. Neretai kompostavimo darbai atidėliojami dėl klaidingo įsitikinimo, kad brandinamos trąšos skleidžia nemalonų kvapą ir gali privilioti įvairius kenkėjus. Minėtosios problemos gali kankinti tik tuo atveju, jei kompostuojate neteisingai arba į komposto dėžę metate šiam procesui netinkamas atliekas. Tinkamai atliekami kompostavimo darbai neskleidžia jokio kvapo, nevilioja kenkėjų ir nekelia jokių kitų rūpesčių jūsų patogumui ir gerovei.