Articles Tagged with paminklai

paminklai

Paminklai turėtų būti užsakomi atidžiai, kad paskui nebūtų nesusipratimų

paminklaiJeigu kreipiatės į paminklų gamintojus, tai iš anksto turėtumėte išsiaiškinti ar į galutinę paslaugų kainą yra įtraukiami montavimo darbai. Dabar daugelis užsakovų yra klaidingai manantys, jog paminklai visada yra užsakomi su montavimo darbais. Toli gražu ne kiekvienas paslaugų teikėjas imasi šių darbų – kai kuriems tiesiog nėra laiko, o kitiems – neapsimoka. Užsakant paminklų gamybos paslaugas, klientams patariama atidžiau skaityti keliamas sąlygas. Dažniausiai paslaugų sutartyse nurodoma kokie darbai bus atlikti. Jeigu užsakote paminklų gamybos paslaugas, tai dar nereiškia, kad viskas tuo ir pasibaigs. Paminklai šiuo metu gaminami tiek įmonių, tiek ir privačių asmenų, tačiau dėl jų montavimo ar kitų darbų, jums reikėtų viską derinti atskirai.

Dabar paminklai gali būti gaminami tiek pagal unikalius projektus, tie ir pagal paslaugų teikėjų numatytus šablonus. Šabloniniai paminklai yra pigiausi, nes jų gamyba trunka neilgai. Tiesiog paslaugų teikėjai jau yra įvaldę visą gamybos procesą, todėl jiems lieka tik suderinti smulkmenas su klientu ir viskas. Tačiau, unikalūs paminklai visada priverčia skirti kiek didesnę sumą. Didesnės kainos taikomos dėl to, kad unikalaus paminklo gamyba yra sudėtingesnė. Kiekvienas klientas pateikia skirtingus reikalavimus dėl elementų ar kažkokių dekoracijų, o kuo jų daugiau – tuo ilgiau trunka visi gamybos darbai. Dėl to paslaugų kaina ir pakyla. Jeigu jūs ieškote pigiausio varianto, tai tuomet žiūrėkite į standartinius gamintojų pasiūlymus.

Kalbant apie paminklų gamybą, verta žinoti, kad tikrai ne visada užtenka kreiptis  vieną paslaugų teikėją. Aiškiau kalbant, kai kurie gamintojai neapsiima montuoti paminklų visai, todėl klientams tenka ieškoti dar kitų paslaugų teikėjų. Jeigu jums toks vargas yra nepriimtinas, tai tuomet ieškokite tokių paslaugų teikėjų, kurie pasiūlyti visus jums reikalingus darbus. Žinoma, nepamirškite, kad kuo daugiau darbo bus, tuo didesnę pinigų sumą jums teks išleisti.

Paminklų gamyba užsiimančios įmonės bei privatūs asmenys taip pat nurodo, kad ne visi jie siūlo galimybę pristatyti paminklus į norimą vietą. Tai labiausiai liečia tuos atvejus, kai pasirenkamas pats pigiausias variantas. Turėkite galvoje, kad jums patiems gali tekti atgabenti paminklą į vietą, jog specialistai jį galėtų paskui sumontuoti.

paminklai

Paminklai ir antkapiai

Apie kapus kalbame su pagarba. Tai lietuvių išskirtinis bruožas. Mirusiems vis dar daug skiriame dėmesio, o kartais net daugiau, nei kai kuriems gyviesiems. Tai atsispindi ne tik mūsų požiūryje į religiją (bažnyčioje daugelis lankosi tik per laidotuves ar mirties metines), bet ir kapų puošyboje.

paminklai

Paminklai ir antkapiai mūsų kapinėse yra labai puošnūs. Seniau buvo dar puošnesni, dabar atėjo kuklesnių antkapių mados. Kokios dabar yra paminklų mados?

Viena iš pagrindinių madų – pastatyti tokį paminklą ir padaryti tokį antkapį, kurio beveik nereiktų prižiūrėti. Nors kapų priežiūra ir yra populiari paslauga Lietuvoje (dėl imigracijos žmonės negali dažnai prižiūrėti savo artimųjų laidojimo vietos, o su savimi tampytis urną su mamos ar tėčio pelenais – dar neįprasta…), tokia tendencija yra gaji. Tai paprastai daroma su paprastu paminklu ir ištisiniu antkapiu. Ištisiniai antkapiai – tai kai visas kapo plotas yra paklojamas ne gėlynais ar samanomis, bet akmens plokštėmis. Jokių akmenėlių, jokių tarpų, kur iš po žemių galėtų išlysti žolytė. Tokie kapai reikalauja labai mažai priežiūros. Tuo metu, kai uždegama žvakutė per vėlines, kempinėle ar skuduru galima nuvalyti visą kapą, pakeisti dirbtines gėles, išmesti senas žvakučių liekanas. Viskas – tokia priežiūra. Skamba nežmoniškai? Deja, taip jau yra šiuolaikinėje mūsų visuomenėje, kai vaikai savo gyvenimą sukūrė užsienyje, o mirus tėvams Lietuvoje jie netenka visų priežasčių grįžti į tėvynę.

Kita tendencija – kuklūs bet stilingi paminklai. Nebepamatysite žmogaus aukščio akmens plokštės su iškaltais veidais. Iki metro aukščio kuklus paminklas ant kapo su didelėmis raidėmis užrašytais vardais ir datomis. Dar nedidelis dekoratyvinis kryželis ar elementas. Jokių Jėzaus veidų, debesų, spindulių, rankų ar balandžių. Visa tai nebeaktualu ne dėl to, kad palaidoti žmonės nebuvo aktyvūs krikščionys, o dėl to, kad dabar tendencijos yra paprastiems ir kukliems paminklams. Dažnai per kino filmus matome užsienietiškas kapines. Jose viskas užželdinta žole, stovi tik antkapinis akmuo, net ne paminklas. Tokia tendencija į Lietuvą neateina. Mums dar svarbūs paminklai ir antkapiai, žymintys kapinių ploto ribas. Nesvarbu, kad ta žemė ne mūsų, o valstybės, tačiau vis dar norime, kad ir mirusieji turėtų savo erdvę ir išlaikytų orumą. Kokybiški ir išvaizdūs paminklai ir antkapiai – puiki padėka mirusiesiems už jų nuveiktus darbus gyvuoju metu…