Articles Tagged with patarimai

slaptažodis

Kaip sukurti stiprų slaptažodį ir jo nepamiršti

slaptažodisSaugumas internete – vienas iš didžiausių iššūkių šiuolaikinėje visuomenėje. Išmanieji įrenginiai jau pasiekė ir penkiamečius, tad visi turime įvairias paskyras, kuriose naudojami slaptažodžiai. Atspėjus vieną jų galima nesunkiai patekti į paskyrą ir pridaryti nemažai eibių. Arba pavogti duomenis, pinigus, užvaldyti kompiuterį. Blogiau nėra kur… Tam kelią užkirsti gali stiprus slaptažodis.

Stiprus slaptažodis turi būti ne trumpesnis kaip 12 simbolių, su didžiosiomis ir mažosiomis raidėmis, skaičiais ir specialiaisiais simboliais. Pavyzdžiui toks – Ci3″F2f,245k.

Sako portalo Ugetfix.com specialistai, nuolatos rengiantys straipsnius saugumo ir virusų tematika. Lengva pasakyti, bet sunku atsiminti… Tokius slaptažodžius naudoja tik tie, kas turi fenomenalią atmintį. Kiti ieško paprastesnių būdų, pavyzdžiui naudoja slaptažodžių valdymo programas. Jos padeda atsiminti slaptažodžius, tačiau ar visada tos programos po ranka?

Lieka tik sugalvoti tokius, kuriuos ir nesunku atsiminti, ir jie būtų pakankamai sudėtingi. Štai keletas patarimų, kaip tokius sugalvoti:

  1. 12-14 simbolių – idealus ilgumas. Tiek pakanka sudaryti vieno ar net 2 žodžių kombinacijas.
  2. Nerekomenduojama naudoti žodžius, kurie yra gana įprasti: gatvių pavadinimai, vardai, pavardės, gimimo datos ir t.t. Geriau jau pasiieškoti retai naudojamų, tarmiškų žodžių, pavyzdžiui 2Kamašai:753. Retas kuris programišius žinos, kad kamašas žemaitiškai yra batas, kaliošas.
  3. Venkite balses keisti skaičiais ir ženklais, pavyzdžiui a-@, i-1, o-0, taip pat s-$, l-! ir t.t. Jei žodis yra dažnai naudojamas, tokie variantai irgi gali būti nesunkiai atspėjami.
  4. Naudokite lietuviškas raides. Kompiuteris laiko jas specialiaisiais simboliais, o jums jas parašyti nesukelia problemų. Nebent naudojatės angliška klaviatūra…
  5. Sutrumpinkite sakinį. Sugalvokite 12 žodžių sakinį ir tiesiog panaudokite pirmąsias raides ir skaičius. Sakinyje turėtų būti bent vienas skaičius ir bent vienas tikrinis daiktavardis – vietovardis, pavardė ir pan., kad slaptažodyje natūraliai atsirastų didžiųjų raidžių ir skaičių. Pavyzdžiui, „Aš esu gimęs Varėnoje 1981 metais, gruodžio 7 dieną“ slaptažodis būtų Pabandykite tokį atspėti…

Svarbiausiai nenaudoti vardas123 tipo slaptažodžių. Juos lengva atsekti ir nužiūrėti klaviatūrą, tad nereikės nė klastingų programišių – į jūsų kompiuterį įsilaužti galės kolegos, bendradarbiai, vaikai ir kiti žmonės iš jūsų aplinkos.

Jei visiškai nėra fantazijos, pasinaudokite atsitiktinių slaptažodžių generatoriais, kurie jums parinks tikrai sudėtingus ir neatspėjamus slaptažodžius. Aišku, juos reikės atsiminti…