Kad vyresnio amžiaus vyrus labai dažnai kamuoja šlapimo sistemos ligos kaip prostatitas, mums ne paslaptis. Tačiau Lietuvoje jauni vyrai vengia sėklidžių vėžio temos, nors turėtų ja domėtis kuo daugiau. Pasirodo, ši liga daugiausiai pasitaiko vyrams iki 35 metų amžiaus. Tai žiauri statistika, tačiau būtina su ja susitaikyti, kad pagaliau šalyje ir visuomenėje įsitvirtintų švietimas ir vėžinių susirgimų prevencija. Nuo vėžio negali apsaugoti niekas kitas, tik mūsų dėmesys šiai problemai ir nuolatinis budrumas.
Urologo apžiūra jaunam vyrui gali pasirodyti kaip gėdingas arba nereikalingas dalykas, tačiau savo sveikata besirūpinantys jaunuoliai bent kartą per metus turėtų apsilankyti pas specialistą, kuris įvertintų paciento sėklidžių būklę ir vėžinių susirgimų tikimybę.
Sėklidžių vėžio kilmė nėra aiški, tačiau žinoma, jog ši liga gali būti perduodama genetiškai, taip pat gali būti iššaukta menkavertės mitybos ar kitų lytinių organų ligų. Taip pat vėžio tikimybė didėja, jeigu vyras gimė su nenusileidusia sėklide. Jeigu atliekama šio sutrikimo operacija, vėžio tikimybė nedingsta.
Aptikus sėklidžių vėžį, liga gali būti pradėta gydyti. Laiku atpažintas vėžys dažniausiai išgydomas sėkmingai, tačiau ignoruojant akivaizdžius sėklidžių vėžio simptomus, per limfą ir kraują auglys išplinta į kepenis, plaučius ar kitus organus.
Priklausomai nuo ligos stadijos ir išplitimo, gali būti taikomas chirurginis, chemoterapijos arba spinduliuotės gydymas. Neišplitusį sėklidžių vėžį paprasta pašalinti chirurginiu būdu. Deja, kartu su augliu pašalinama visa sėklidė. Operacinis gydymas gali būti derinamas su chemoterapija, kuri paprastai taikoma pašalinus vėžį.
Urologo apžiūra – tai pirmiausias ir efektyviausias žingsnis norint išvengti šios ligos. Tačiau gan paprasta sėklidžių vėžį atpažinti ir pačiam. Ligos simptomai gali būti tiesiog apčiuopiami: jeigu padidėję sėklidžių kapšeliai, pakitusi jų pozicija, čiuopiant juntamas skausmas, juntamas sėklidės padidėjimas arba guzelis vienoje iš jų ir aptinkami pasikeitimai kraujo sudėtyje, tikėtina, jog sergate sėklidžių vėžiu.
Po savarankiškos apžiūros pastebėję vieną ar kelis šių simptomų, nedelsdami kreipkitės į urologą. Net jeigu ir suklydote ieškodami sėklidžių vėžio simptomų, urologas ištirs bendrą jūsų lytinių organų būklę ir pasiūlys geriausias sėklidžių vėžio prevencijos priemones.