Bankroto bylos ir jų priežastys

Bankrotas vyksta tada, kai fizinis ar juridinis asmuo nebepajėgia įvykdyti savo finansinių įsipareigojimų. Bankroto procesas pradedamas dažniausiai skolininko arba kreditorių pateiktu prašymu. Visas skolininko turtas yra įvertinamas, ir gali būti panaudotas bent daliai skolos padengti.

Dažnas bankroto atsiradimas yra klientų finansinių įsipareigojimų nevykdymas. Tokia situacija yra ypač pavojinga mažoms įmonėms, kurios yra tiesiogiai priklausomos nuo keletos svarbių klientų, kurie pastoviai perka iš įmonės paslaugas ar prekes. Kai numatytų mokėjimų nepavyksta įvykdyti, atsiranda problemos su pinigų srautais, tad tampa sunku padengti pagrindines veiklos išlaidas ir grąžinti turimas skolas ar įsipareigojimus.

Taip pat, toks iš pažiūros neblogas dalykas, kaip per didelis atsargų kiekis, kuris didina sandėliavimo išlaidas, o jei tai prekė turinti trumpą galiojimo laiką – mažinamas ir likvidumas, gali būti bankroto priežastimi. Neefektyvus atsargų valdymas šią problemą dar labiau padidina, kuri dažnai baigiasi įmonės lėšų trūkumu.

Finansinių išteklių trūkumas, atsirandantis dėl nepakankamos kapitalizacijos – negebėjimo, esant poreikiui, gauti paskolų ar pritraukti investicijų, irgi gali nuvesti į bankrotą. Tai tiesiogiai trukdo augti bei kliudo kasdienei įmonės veiklai. Tai su kiekviena diena artina įmonę prie nemokumo.

Šią problemą gali apsunkinti ir tinkamos valdymo apskaitos praktikos ar sistemos nebuvimas. Neturėdamos aiškaus finansinės priežiūros mechanizmo, įmonės negeba stebėti savo finansinės būklės, priimti pagrįstų sprendimų ar elementariai sutaupyti lėšų, o tai gali atverti platų kelią tiesiai į bankroto bylos rankas. Tad jei norite išvengti bankroto bylos – verta apgalvoti apie buhalterinės apskaitos programos įsigijimą ar kreiptis į šias paslaugas teikiančias įmones. Profesionali apskaita gali padėti išspręsti sunkią situaciją arba ją bent sušvelninti.

Sukčiavimas, nepriklausomai nuo to, ar jis kyla iš įmonės vidaus, ar iš išorinių šaltinių, kelia didelę grėsmę finansiniam stabilumui tapti ne tokiu stabiliu. Įmonės išteklių išeikvojimas ir suinteresuotųjų šalių pasitikėjimo stoka gali baigtis ginčais teismuose ir didžiuliais finansiniais nuostoliais, galiausiai privedančiais organizaciją prie bankroto.

Elementarus šalies ar pasaulinis ekonominis nuosmukis, kuriam būdingas prekių apyvartos nuosmukis, įmonėms gali reikšti gyvavimo pabaigą. Sumažėjusi paklausa mažina ir pajamas, todėl įmonės dažnai atsiduria keblioje padėtyje – jos stengiasi išlikti pelningos ir išvengti bankroto, tačiau ne visada gali pavykti, nes ne viskas priklauso nuo pačios įmonės, bet ir nuo geopolitinių, ekonominių bei kitų veiksnių.

No Comments

Post a Comment