Laikui bėgant viskas aplinkui modernėja. Jei XIX a. elektros lemputė buvo ką tik „gimusi“, tai dabar elektros energija reikalinga kiekvienuose namuose. O lempučių juose būna nemažai. Kartais įdomu patyrinėti žmonių elgseną, ir lemputės įžiebimas bei apskritai elektros vartojimas – viena tokių terpių, kur galima pasižymėti įdomius pastebėjimus.
Kalbėti apie elektros energiją neretai pradedama nuo problemų. Ir viena opiausių – netaupymas. Vis diskutuojama apie klimato šilimą, o diskusijon įtraukiamas ir apšvietimas. Dėl to skatinama rinktis modernias lemputes, kurios, jei būtų naudojamos masiškai, padarytų perversmą. Kita vertus, netaupymas atsiliepia ne tik klimatui, bet ir kerta per kišenę. Bet tai yra paties veiksmo darymas (arba nedarymas), o iki priežasčių reikia atsikasti.
Ar pažįstama situacija, kai einant iš vieno kambario į kitą, šviesa ne tik įjungiama pastarajame, bet ir paliekama pirmajame? Ar perskaičius šį sakinį nekilo susimąstymas? Tikriausiai ir patys nežinote, kodėl tai darote (jei darote). Paprasčiausias paaiškinimas – tai yra įprotis, susiformavęs per kažkokį laiką. Veiksmas tiek įsitvirtinęs pasąmonėje, kad jis atliekamas nesąmoningai, visiškai nepagalvojant, kam to reikia. Įsivaizduokite situaciją, jei namai dideli ir juose gyvena penkių asmenų šeima. Sakykime, namuose dešimt kambarių. Kiekvienas šeimos narys vienu metu eina iš savo kambario į kitą. Tokiu atveju matematika paprasta – šviesa penkiuose kambariuose x 2 = šviesa dešimtyje kambarių. Tikrai ne kiekviename būste tiek erdvės, tačiau pavyzdys pritaikomas ir mažesniems namams. Ir apskritai tampa aišku, kad, rodos, nekaltas ir nesąmoningai atliekamas veiksmas koreguoja finansus. Na, o jei dar naudojamos primityvios lemputės, tuomet ir apie aplinką nepagalvojama. Moralizuoti nereikia, tačiau nesunkiai suprantama, jog elektros energija kartais naudojama nepamąstant.
Aišku, kad žiemą elektros sunaudojama daugiau nei vasarą, tačiau įdomūs dalykai dedasi kalbant apie laiko kaitaliojimą. Kai kurie žmonės mano, jog vasaros ir žiemos laikas nėra pats geriausias sprendimas. Kiti akcentuoja, kad tai praktiška. Vyrauja nemažai nuomonių, susijusių su psichologiniais motyvais. Ir prieš tai minėtas šviesų įjungimas net ten, kur nebūnama, kartais yra sąmoningas. Klausiate, kaip ir kodėl? Elektros energija naudojamasi apšviečiant kambarius, ir tai galima laikyti saulės alternatyva. Juk šaltojo metų laiko depresijos kartais ir susiejamos su dargana, tamsiomis dienomis. Na, o elektros lemputės įžiebimas tarytum atveria vartus į harmoningesnę kasdienybę. Būtent todėl prieš tai buvo paminėta, kad moralizuoti dėl netaupymo nereikia. Bet vėlgi – vienas netaupo siekdamas gero, o kitas kone piktybiškai.
Sunku pasakyti, ką dabar galvotų Tomas Edisonas, jei matytų, kad jokie namai neapsieina be elektros lempučių. Turbūt nepaprastai didžiuotųsi. Ir tikriausiai įžvelgtų dar daugiau įdomių niuansų, susijusių su tuo, kaip vartojama elektros energija.
Elektros energijos netaupymas (įjungtos šviesos palikimas), netinkamoje vietoje įtaisyta lempa (lempa kambario viduryje, o darbo stalas – šone, šešėlyje).
No Comments